O biltongu

Poctivý grund vznikl jako rodinná firma na základě osobních zkušeností získaných z pobytu v rezervaci Shakati v Jihoafrické republice. Jelikož jsou rodiče stále v úzkém kontaktu se spolumajitelkou národního parku Shakati, umožnili nám a my dále svým dětem pobývat v této krásné rezervaci plné úchvatných míst a jedinečných scenérii plných afrických zvířat, které známe jen s oplocených výběhů našich ač krásných, tak stále jen zoologických zahrad. Kromě důležité práce v parku a starost o jeho návštěvníky, jsme měli možnost navštívit výrobnu průmyslově vyráběného biltogu. I takto vyráběný biltong v sobě nese velký podíl lidské práce, což jsme si mohli vyzkoušet při výrobě tamního domáciho biltongu podle pradávné receptury. Není pochyb o tom, že jsme se do sušeného masa okamžitě zamilovali. Zároveň nás také napadla myšlenka nahradit biltongem naše „chuťovky k pivu a vínu“. A nejen to! Jedná se především o zdroj velkého obsahu čistých bílkovin a energie bez konzervantů, glutamátů a barviv, které jsou v našem moderním světě používány bez našeho povšimnutí skoro ve všech potravinách.

Proč se tedy nepodělit s takovým výrobkem i doma?

Nastoupili jsme na dlouhou a trnitou cestu, abychom vyrobili skutečně pravý český a svým složením ČISTÝ výrobek odpovídající všem českým potravinářským a hygienickým normám, které patří k nejnáročnějším a nejpřísnějším na světě.

Biltong – sušené maso

Proč právě tento název našeho výrobku? Slovo biltong je odvozeno z holandských slov bil (maso, kýta) a tong (pruh). Biltong je druh sušeného masa, jehož receptura pochází z Jihoafrické republiky. Tam se vyrábí z různých dostupných druhů masa – od buvola, různých druhů antilop, až po žirafy, lvy apod. Většina těchto druhů masa se nesmí vůbec vyvážet. Obvykle se suší z plátků naloženého syrového masa. Na našem trhu nabízí naše společnost biltong z českého hovězího, vepřového a kuřecího masa.

Něco k historii sušeného masa BILTONG

Uvádí se, že receptura podobná biltongu byla na jih Afriky přinesena holandskými přistěhovalci, kdy 160 let poté, co obeplul mys Dobré naděje portugalský mořeplavec Bartolomeo Diaz založila Holandská východoindická společnost první stanici, která měla zajistit zásobování bělošským farmářům. Proto je Jihoafrická republika dodnes propletena mnoha holandskými prvky.

Vhledem k teplejšímu podnebí, byl tento způsob uchovávání masa nejjednodušší a nejlevnější a velmi rychle se rozvíjel. Jeho význam se posílil především v období 30tých let devatenáctého století během tzv. Velkého treku, kdy britská nadvláda přinesla zrušení otroctví a mnozí bělošští farmáři zvaní též Búrové odcházeli na protest obsazovat vzdálené severní a severovýchodní vnitrozemí.
Postupem času se z biltongu stala místní delikatesa, která se konzumuje denně a prakticky všude při jakýchkoliv příležitostech.